Nieuwsflits December 2011

Van de bestuurstafel

  • Er wordt hard gewerkt aan uitbreiding en ondersteuning van het bestuur. We zijn bezig met iemand die de ledenadministratie van John Kruis zou kunnen overnemen en ook andere belangstellenden worden benaderd.
  • De werkgroep fotografie gaat zich ontfermen over de geluids- en beeld- apparatuur. Zij gaan ervoor zorgen dat deze beschikbaar is en geïnstalleerd op momenten dat dit nodig is.
  • Om ze een handje te helpen is de geluidsapparatuur verbeterd. We hebben nu een microfoon die werkt en zelfs een “loopmicrofoon”.
  • Wethouder Van Eekelen heeft toegezegd het toegangspad naar De Hof van Ram te zullen verbeteren en van verlichting te voorzien. Voor de kerst zal duidelijk worden wat er gaat gebeuren. We zijn benieuwd!!
  • De vijver is lek en we proberen dat op te lossen zonder dat het ons teveel gaat kosten. Het idee is om hiervoor de Rabobank te benaderen. Zij ondersteunen verenigingen financieel bij hun activiteiten en projecten.

De nieuwjaarsreceptie

Ook dit jaar nodigen we alle leden uit op onze nieuwjaarsreceptie. Die zal gehouden worden op 15 januari 2012 vanaf 14.00 uur. Zoals gebruikelijk zullen we het glas heffen onder het genot van een lekkere oliebol. Voor de muzikale omlijsting zorgen De Beekzangers.

Tweede editie van de Halsterense en Lepelstraatse quiz

Vorig jaar zijn we gestart met deze jaarlijks terugkerende heemkundequiz voor Halsteren en Lepelstraat. Tijdens onze ledenvergadering op 29 december zullen we nu de tweede editie meemaken, waaraan u allen, in koppels van twee, kunt deelnemen. Dit jaar zijn het 30 multiple choice vragen, dus het wordt u wat makkelijker gemaakt. Toch zullen er ook pittige vragen tussen zitten, met een hoog “lepelstraatgehalte”!! Omdat vorig jaar de wisselbeker is gegaan naar het koppel Richard Akkermans en Geertje van Oevelen, organiseren zij de quiz dit jaar. U wordt van harte uitgenodigd om uw kennis van onze regio te testen en mogelijk de wisselbeker in ontvangst te nemen. We beginnen donderdagavond rond 20.45 uur met de quiz.

Het is mogelijk om foto's van de heemkundekring te bestellen. Hiervoor dient men zich te wenden tot de volgende leden van de fotoclub: Suus Nefs of Aard in het Veld of Janus van der Zande. Hun e-mail adressen zijn respectievelijk Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. , Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. en Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Viering 30-jarig bestaan heemkundekring.

Op 21 oktober jl. was het al weer 30 jaar geleden dat onze vereniging werd opgericht. Om dit te vieren werd op 6 november een gezellige middag georganiseerd voor zoveel mogelijk leden. Direct al bij het openen van de deur liep het heemhuis vol, waarna om ongeveer 14.00 uur de viering officieel van start ging door de toespraak van onze vice-voorzitter Anton van Oost en van de kersverse wethouder Van der Wegen. Als goede gastheer had de heemkundekring gezorgd voor een ontvangst met koffie en gebak en daarna een aantal heerlijke hapjes. Op deze middag kon men ook jaarboeken kopen van oudere jaargangen die nog in de kast op voorraad lagen en kon men op een scherm oude foto’s bekijken. Voor de liefhebbers zijn op aanvraag natuurlijk nog steeds boeken te koop. De middag werd opgeluisterd door verschillende optredens van De Beekzangers onder leiding van Wim Kruize. Zij brachten een groot aantal liedjes ten gehore waaronder vlotte walsjes. Dat dit door het publiek gewaardeerd werd, bleek wel uit het feit dat links en rechts nogal wat bezoekers inhaakten en gezellig meedeinden op het ritme van de muziek. Ook het bekende nummer over ons eigen dorp Halsteren maakte nogal wat nostalgische gevoelens los en nodigde uit tot spontaan meezingen. Tussendoor was er een leuke sketch van de dames Riet en Cobie van de Kieboom waarbij het wel en wee van de vereniging in plat Alters dialect ten gehore werd gebracht. Voor veel toehoorders kwamen oude herinneringen boven die in het vergeetboek waren geraakt. Terugkijken blijkt leuk te kunnen zijn. Aan het eind van de middag werd ook nog een schilderij van Mevr. Brouwers (Hortensia’s) verloot. De gelukkige winnaar was mevrouw Van Raan. Al met al was het een zeer geslaagde middag waarbij veel leden van onze vereniging tussen de optredens door gezellig hebben kunnen bijkletsen. Het zal het verenigingsgevoel versterken en dat is op zich weer een goede reden om uit te zien naar het volgend lustrum!

Goort Gelten

Lezing Zeeuwse boerderijen.

Op 27 november  jl. heeft de heer Smallegange in het heemhuis een lezing gegeven over  Zeeuwse boerderijen. De belangstelling was boven verwachting, want er moesten nogal wat stoelen worden bijgezet.  Zijn lezing was in grote lijnen gebaseerd op drie thema’s.  Allereerst de samenhang en de afhankelijkheid van land en zee, vervolgens de bouwwijze en herkomst van de benodigde materialen en tenslotte nut en sier in en om de boerderij. De historie van de Zeeuwse en ook de West-Brabantse boerderijen gaat terug tot de 16e eeuw, omdat alles van voor die tijd is verwoest door de grote vloedgolven of door de vernielingen die zijn aangericht tijdens de 80-jarige oorlog. Dat er ondanks de gevaren van de zee toch boerderijen op de grens van land en water werden gebouwd, kwam doordat daar de vruchtbaarste gronden lagen. Veel namen van plaatsen aan zee eindigen op nes of nisse. Nes of nisse betekent neus en dat houdt in dat die plek als een punt in zee lag. De bouwwijze van de boerderijen werd overgenomen van onze zuiderburen en met name van de Cisterciënzers die de bouwkunst op dit vlak vanuit Frankrijk verspreidden.Dat land en zee hier veel met elkaar te maken hadden, blijkt ook wel uit het feit dat veel boerenschuren gebouwd zijn door scheepstimmerlui op dezelfde manier als men schepen bouwde. Het hout dat men gebruikte, was Scandinavisch grenen in tegenstelling tot gebouwen in het binnenland die veelal van eikenhout waren. De oorzaak hiervan was de Zeeuwse handel op de Baltische staten waarbij men als retourvracht grenenhout meenam. In de gevels zijn ook dikwijls symbolen opgenomen met een eigen betekenis. Op dia werden een aantal schitterende boerderijen getoond waarbij de heer Smallegange sappige verhalen wist te vertellen over de vroegere eigenaars en de oorsprong van de naam van de boerderij. Zo is er een rijke boer geweest uit St. Philipsland die naar Amerika is geëmigreerd en daar met zijn gevolg dorpen heeft gesticht  met o.a. de naam Zeeland. Ze zijn daar schatrijk geworden met het kappen van de bossen in plaats van met de landbouw.Over nut en sier had de heer Smallegange ook mooie voorbeelden op dia. Zo zijn er bekende planten en bomen die behalve het hebben van sierwaarde ook hun nut bewezen op de boerderij, zoals zeepkruid voor de was en de paardekastanje tegen koliek van de paarden. Het houden van een vogeltje in huis was naast dat het mooi zong goed om te waarschuwen tegen kolendamp.Tot slot liet hij nog een aantal voorbeelden zien van makelaars ( het verbindingstuk tussen de verschillende kapdelen op de punt van de nok) die in verschillende streken te bewonderen zijn met uitleg van de gebruikte symbolen. Zo gebruikt men op het eiland Tholen als enige het symbool van een pauw met hangende staart. Natuurlijk kwamen nog veel meer leuke wetenswaardigheden aan de orde die in een kort verslag niet tot uitdrukking kunnen komen, ook niet de enthousiaste manier van vertellen en de smakelijke anekdotes. Een reden te meer om op een ander tijdstip de heer Smallegange nog eens uit te nodigen, want deze man heeft nog heel veel meer te vertellen.

Goort Gelten

FOTOPRIJSVRAAG


U mag weer raden waar bovenstaande foto is genomen ! Wij hopen van harte dat de prijsvraag veel reacties oplevert. Stuur uw oplossing naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. of De Hof van Ram, De Beeklaan 29A, 4661 BA Halsteren. Onder de goede inzenders wordt een aantrekkelijke verrassing verloot !

GESPOT: Sjaan de Weert


Gewapend met foto’s van de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging stond ik onlangs op de Markt in Etten-Leur. Ja, in Etten-Leur, want daar woont sinds jaar en dag ons trouwe lid Sjaan (Sebastiaan Johannes Antonius) de Weert. Hij staat op de foto´s! Nu hij vanaf dat hij opstaat tot hij weer naar bed gaat, uitkijkt over de Markt van Etten-Leur met de historie binnen handbereik is hij best bereid iets te vertellen over zijn eigen historie, al begint hij ermee zich te verontschuldigen dat hij, gezien zijn leeftijd, in de wintermaanden ´s avonds niet meer naar Halsteren rijdt.
Halverwege de jaren ´90 bezocht Sjaan tijdens de Braderie de tentoonstelling van de Heemkundekring in het oude Raadhuis en was verloren. Hij werd lid en bezocht maandelijks de ledenvergadering, wat wel eens gememoreerd mag worden. Sjaan is een geboren en getogen Halsterenaar en dat verandert nooit! Hij vertelt over zijn jeugd aan de zandbaan, nu einde Buurtweg omgeving Zuneha, de Steenbergseweg werd pas in 1959 aangelegd, en de jaren op het Moller in Bergen op Zoom met Jan van Elzakker en Jan Geers. Hij kent vele Halsterenaren en vele Halsterenaren kennen hem, getuige ook de vrienden op de foto. In 1957 maakte hij met hen een bedevaart naar Rome.
Vanaf z´n 24ste had Sjaan als burgermedewerker van defensie veel standplaatsen en werkplekken en even zovele woonplaatsen om tenslotte als Hoofd Bureau Burgerpersoneel op de KMA in Breda te eindigen en domicilie te kiezen in EttenLeur waar ook de dochter woont. Overigens zorgde zijn moeder ervoor dat hij Halsteren niet uit het oog kon verliezen, want zij knipte nieuws over Halsteren uit de krant en bewaarde dat voor Sjaan.
Zoals dat vroeger vaak gebeurde, leerde hij zijn vrouw, afkomstig uit Kruisland, op de kermis kennen. Haar meisjesnaam is Ruijten, een bekende naam in heemkundekringen, want haar broer Jos is een spil van de Heemkundekring in Kruisland en publiceert veel in hun blad De Klepperman. Dat Sjaan eveneens heemkundebloed heeft, bewijzen zijn verzamelingen, waarbij het verzamelen van postzegels met stip bovenaan staat.

Mieke Grever